3/4-г Компютърни системи за управление на роботи и интелигентни сензори - избираема
Анотация
Дисциплината „Компютърни системи за управление на роботи и интелигентни сензори” има за цел да запознае студентите с концепциите за индустриални роботи и използването им в инсталации или производствени системи за автоматизация на производствени процеси. Разглеждат се спецификите на роботите и тяхното поддържащо оборудване. Създават се, тестват се и се изследват програми за роботи. Прави се сравнителен анализ на различни роботи и начина им на реагиране в различни ситуации. В тази връзка се изучават компютърни мрежи, автоматизирани системи с телеуправление и компютърна интеграция.
Съдържание
Тема 1. Автоматизирани производствени системи и промишлени роботи. Структура и основни характеристики на промишлените роботи. История и терминология.
Тема 2. Особености в използването на роботи. Задачи, които се изпълняват. Икономическа и технологична целесъобразност на роботизацията.
Тема 3. Класификация на роботите според приложението, координатната система, принципите на действие, методите на управление и програмирането.
Тема 4. Сензори. Класификация на сензорите използвани при проектирането на роботи. Вътрешни и външни сензори.
Тема 5. Архитектура на робот. Координатни трансформации.
Тема 6. Управление на робот. Хардуерни архитектури при управлението. Контролери за роботи.
Тема 7. Промишлени роботи. Класификация и функции. Структура и устройство.
Тема 8. Програмиране на роботите. Изисквания. Типови задачи и алгоритми за решаването им. Специализирани езици за програмиране на роботи. Особености при внедряването.
Тема 9. Управляваща система на робот. Система за формиране и регулиране на програмни движения. Информационна система на робота.
Тема 10. Алгоритми за обработка на информация в робототехнически разпознаващи системи. Задачи, решавани с помощта на технически видеосистеми.
Тема 11. Създаване на алгоритми за разпознаване и идентифициране на обект. Идентификация на обект по информация от характерни точки и контур.
Тема 12. Особености при разработване на интерфейс човек-робот. Директно обучение. Програмиране с команди. Програмно осигуряване на системата за управление на робота.