Анотация
Дисциплината запознава студентите с основните понятия и принципи на микропроцесорната техника. Разглежда се еволюцията, сферите за приложение на различните видове съвременни микропроцесорни фамилии. Студентите обсъждат популярните архитектури на Intel и ARM. Изучават се представянето на данните, структурата на операционните устройства, шинната организация на микропроцесорната система, основните методи за обмен на данни, системата от машинни команди. Дефинират се програмните модели на процесора и периферните схеми. Разглежда се регистровия състав, системата за прекъсване, входно-изходната система, методите за адресиране. По време на лабораторните упражнения се изучава асемблерния език за Intel и ARM микропроцесори, съставят се алгоритми, пишат се линейни, разклонени, циклични програми, които после се тестват. Изучава се подпрограмната техника и входно-изходния обмен на данни. Дисциплината разчита на познанията, получени при изучаването на дисциплините „Организация на компютъра“, „Базово програмиране“, „Синтез и анализ на алгоритми“ и „Логика и автомати“.
Съдържание
- Данни в микропроцесора – представяне, ограничения, точност.
- Структура на процесора, основни устройства. Програмен модел, регистри.
- Система машинни команди. Видове команди. Методи за адресиране.
- Шини и сигнали на микропроцесора. Организация на адресното пространство. Видове памети и реализация на запомнящите устройства.
- Прекъсване и система за прекъсване. Подпрограмна техника.
- Входно-изходни операции и команди. Програмен модел на външно устройство. Принципи за организация на последователен и паралелен обмен.
- Видове микропроцесори и развитие на архитектурата им.