8, 9, 10 е Blockchain технологии - избираема
Анотация
Дисциплината "Blockchain технологии" има за цел да даде основно практически познания в областта на принципите на функциониране и методите за създаване и управление на Blockchain.
Отделено е особено внимание на техническите аспекти на проблемите, свързани с организацията на децентрализирани приложения (Distribute Ledger). Разглеждат се криптовалути, базирани на технологията (Neo, Ethereum иMonero). Разглеждат се консенсусни механизми за публични blockchain като Proof-of-Work, Proof-of-Steak, Delegated Byzantine Fault Tolerance и за частни Blockchain като Proof-of-Authority(POA), Proof of Elapsed Time (PoET), Raft, и Istanbul BFT. Разглеждат се въпроси, свързани със законовата уредба (стандарт ERC20 и др.) и стратегиите за създаване на частни и ползване на публични blockchain, техните предимства и недостатъци, както и специфични сфери на приложение. Разглежда се създаването на умни договори (smart contracts), както върху публичната blockchain Ethereum, така и при създаване на частна blockchain (Hyperledger Fabric).
Дисциплината се основава на предхождащите я дисциплини от бакалавърска степен: “Web дизайн”, „Софтуерни технологии”, “Компютърни мрежи”, ”Програмни технологии в Интернет” и др. Дисциплината има изходни връзки с дипломното проектиране.
Съдържание
Тема 1. Същност на blockchain и Distributed Ledger (DLT) технологиите. Терминология. Нормативна база и правни аспекти. Поколения блокчейн технологии. Класификация. Бази данни, BigData и blockchain.
Тема 2. Blockchain и криптовалути. Bitcoin – началото. Копаене на криптовалута (mining) – цел, използвани алгоритми, хардуер, сайтове. Транзакции – параметри, валидация, устройства (nodes), портфейл.
Тема 3. Архитектура на DLT. Абстрактен модел. Принцип на работа. Надеждност при DLT. Рискове.
Тема 4. Същност на blockchain, Directed Acyclic Graph (DAG) и Tempo. Съществуващи платформи.
Тема 5. Блокова верига. Структура на блок. Хеширане.
Тема 6. Консенсусни механизми. Видове.
Тема 7. Интелигентни договори. Публични и частни blockchains. Архитектура, предимства и недостатъци на Ethereum, Corda и HyperLedger Fabric.
Тема 8. Бизнес приложения с blockchain. Изисквания за имплементация. Модели на имплементацията. Blockchain и IoT.
Тема 9. HyperLedger Fabric – проектиране на модела и абстрактно представяне на приложението, методика за конфигуриране на мрежа, записване на данни, описване на процеси, създаване на канали, създаване на колекции, пиъри и др. Hyperledger Indy и Hyperledger Iroha
Тема 10. Частен Blockchain върху MultiChain. Поверителност и разрешения в MultiChain. Копаене в MultiChain. Множество конфигурируеми блокчейни с помощта на MultiChain. Round robin mining